Стаття

Що таке лептоспіроз?

Трояни

Лептоспіроз (хвороба Васильєва-Вейля, водна гарячка) – гостра ін-фекційна хвороба, яка супрово-джується гарячкою, симптомами загальної інтоксикації, ураженням нирок, печінки, серцево-судинної та нервової системи.

Захворюваність на лептоспіроз сільськогосподарських тварин реєст-рується практично щорічно. За ос-танні роки спостерігається значне зростання захворюваності і серед людей, пік якого припадає на літньо-осінній період, а саме, серпень-вересень. Смертність від лептоспі-розу становить близько 1-3%, а під час епідемічних спалахів може сяга-ти 30-35%. В основному летальні випадки реєструються при самоліку-ванні хворих вдома або від усклад-нень при несвоєчасному зверненні до лікарів та при неправильній діагностиці. Тому пересічним грома-дянам варто знати, шляхи передачі та симптоми хвороби, щоб своєчас-но розпізнати цю хворобу, яка за своєю симптоматикою дуже схожа з грипом та ГРВІ, які в народі люблять лікувати самостійно. Після одужання у людини залишається стійкий типоспецифічний імунітет.

Джерелом інфекції є хворі дикі, свійські та промислові тварини та тварини, що перехворіли на цю хворобу, які виділяють лептоспіри із сечею, заражаючи навколишнє сере-довище. Основними носіями лепто-спір є щурі, польові миші, землерий-ки, їжаки, лисиці, песці, із свійських тварин – велика рогата худоба, свині, собаки. Хвора людина не становить небезпеки для оточуючих.

Зараження людей відбувається під час купання у водоймах, на рибалці, косовиці, при вживанні інфікованих продуктів харчування та води, при догляді за хворими тваринами. В організм людини лептоспіри проникають через ушкоджену шкіру та слизові оболонки. В Україні 97,7% хворих заражаються саме через воду та продукти харчування. Професій-ний ризик захворіти на лептоспіроз мають працівники сільського господарства та рибалки, а в містах – сантехніки, робітники боєнь та м'ясокомбінатів, іноді шахтарі.

Інкубаційний період триває від 1-2 до 7-14 днів. Починається досить гостро з підвищення температури тіла до 39-40 °С, лихоманки, хворий відчуває загальну слабкість, голов-ний біль та біль у м'язах, особливо у литкових (це і є специфічний діагно-стичний симптом, за яким можна запідозрити, що ви захворіли саме на лептоспіроз), обличчя стає одутлим, печінка збільшена та болюча при пальпації, у кожного другого хворо-го збільшена селезінка. При лепто-спірозі лікування проводять в умо-вах інфекційного стаціонару. Одужання у більшості хворих настає на 3-4-й тиждень хвороби, проте тривалий час ще спостерігається м'язова слабкість. Виписують хворого після 10 дня нормальної температури тіла при нормальних аналізах крові, сечі з подальшою диспансеризацією протягом 6 міс. з обов'язковим обстеженням окуліста, невропатолога, нефролога та терапе-вта. Характерними ускладненнями лептоспірозу є ураження очей, ниркова та печінкова недостатність, пневмонія, набряк мозку тощо.

Щоб убезпечитися від цієї хвороби постійно дотримуйтеся правил особистої гігієни та санітарії і простих заходів безпеки:

  • не заходьте у незнайомі водойми (особливо забруднені ставки), якщо у вас є ушкодження цілісності шкіри;
  • використовуйте захисний одяг, взуття та рукавиці, якщо цього вимагають виробничі обставини та при догляді за хворими тваринами;
  • пийте тільки кип'ячену воду;
  • унеможливте забруднення харчових продуктів, які ви зберігаєте тривалий час в домашніх умовах, лептоспірами.
Кількість переглядів: 36